AKP, CHP ve HDP

24 Ekim 2015 Cumartesi 22:09
akp-chp-ve-hdp

HDP'ye yakınlığıyla bilinen Yeni Özgür Politika gazetesi yazarı Veysi Sarısözen, AKP, HDP, CHP koalisyonu çağrısında bulundu.

 1 Kasım seçimleri öncesi Demirtaş'ın koalisyon açıklaması sonrası Yeni Özgür Politika gazetesi yazarı Veysi Sarısözen de koalisyon seçeneklerine ilişkin bir köşe yazısı kaleme aldı.

"AB’nin 'güvenlik çıkarları' ile AKP-Saray’ın Kuzey’e ve Rojava’ya karşı savaş siyaseti, Türkiye’yi adım adım bölünmeye sürüklüyor" diyen Sarısözen, "Burada anlatılmak istenen, AKP hükümetinin yerine, 'herhangi bir koalisyon hükümetinin' geçmesi ile içinde bulunulan 'stratejik uçuruma' düşmekten kurtuluşun mümkün olmadığıdır. Çünkü Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin 'katılımı' dışında hiçbir 'koalisyon çorbası' karşı karşıya olunan devasa sorunları çözemez" ifadelerini kullandı.

Sarısözen, "büyük koalisyon" çağrısında bulunduğu yazısında şu ifadeleri kullandı:

Partileri bir yana bırakalım. Türkiye’nin 'iki yakası' arasında bir koalisyon gerçekleşmedikçe, Türkiye’nin parçalanması artık önlenemez. Bu seçimde HDP’nin 'kaç gram daha Türkiyelileştiği' değil, Fırat’ın batısında Türklerin çoğunluğunu, Kürdistan’da da Kürtlerin çoğunluğunu kimin temsil edeceği büyük önem kazanacaktır. HDP ve PKK 'Türkiyelileşme' hedefini savunduğuna göre, esas mesele şudur: 2 Kasım günü Türklerin çoğunluğunu temsil eden partiler 'kendi aralarında' mı birleşecekler, yoksa Kürdistan halkının çoğunluğunu temsil edenlerle mi? Temel soru bu olacaktır. Türklerin kendi arasında 'koalisyonla' birleşmesi, Türkiye’nin 'bölünmesi' olacak.

MHP’yi geçelim; AKP ve CHP “Türkleşmek” yerine 'Türkiyelileşmedikçe', Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin siyasi güçlerinin 'Türkiyelileşmesi' (şimdilik) mümkün değildir. 1 Kasım seçimlerinde 'ya hep beraber Türkiyelileşeceğiz' ya da bizzat 'Türkler Türkiye’yi bölecek'...

2 Kasım günü ya Türkiye’nin 'iki yakası' arasında 'Büyük Koalisyon' kurulacak ya da Türkiye 'Üçüncü Dünya Savaşı’nda' Irak ve Suriye’nin kaderini paylaşma yolunda sürüklenip gidecek…

Haberin etiketleri:

akp, chp, hdp


Haber okunma sayısı: 744

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
1 hit, 1 ziyaretçi, 1 ziyaret
Bu hafta:
11 hit, 4 ziyaretçi, 4 ziyaret
Bu ay:
96 hit, 37 ziyaretçi, 49 ziyaret
Toplam:
205983 hit, 45762 ziyaretçi, 61849 ziyaret