DNS Spoofing

30 Mart 2014 Pazar 00:19
dns-spoofing

İnternet yasaklarıyla ilgili yeni başlayan bir uygulama sosyal medyada büyük tepkiyle karşılandı. DNS Spoofing adı verilen uygulamanın tamamen yasadışı olduğu ve internet sağlayıcısı şirketlerin, banka dolandırıcılarının kullandığı hileye benzer bir yol kullandığı ifade ediliyor.

 (soL - Haber Merkezi) İnternet yasakları ile ilgili yeni başlayan bir uygulama sosyal medyada ve internet kullanıcıları arasında büyük tartışma yarattı. Bu uygulamaya DNS Spoofing adı veriliyor.

Bu uygulamanın tamamen yasadışı olduğu, gerek internet yasası kapsamında gerekse bireysel hayatını gizliliği kapsamında çok ciddi bir ihlal anlamına geldiği ifade ediliyor. Bu ihlalin bu şekilde başlatılmış olması, internet kısıtlamaları ile ilgili yasal olmayan ve sonu gelmeyen her türlü uygulamanın önünü açmış durumda.

Uygulamanın çalışma prensibi özetle şu şekilde: Siz DNS'inizi Google DNS ile değiştiriyorsunuz. Sonra Youtube'a girmeye çalışıyorsunuz. Youtube DNS sorgusunu Google'a yapıp yanıtı almayı bekliyorsunuz. Ancak, örneğin TürkTelekom, arada size gelen yanıtı yakalayıp değiştiriyor. Siz de Google DNS'den yanıt aldığınızı sanıyorsunuz ancak TT tarafından manipüle edilmiş yanıtları alıyorsunuz.

DNS yanıtlarının manipule ediliyor olması, internet trafiğinin başka hangi amaçlarla ne şekilde kullanılıyor olabileceğine dair soru işaretlerini de akla getirmeli.

Yeni uygulamayla ilgili yapılan bir özet şu şekilde:

Haberin etiketleri:

DNS Spoofing


Haber okunma sayısı: 1051

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


YAZARLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

ÇOK OKUNANLAR


  • Haber bulunamadı

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu ay:
85 hit, 33 ziyaretçi, 45 ziyaret
Toplam:
205972 hit, 45758 ziyaretçi, 61845 ziyaret